Καλως ήλθατε στο Forum της ΕΑΘ. Μπορείτε να μεταφερθείτε και στο [a href="http://www.thessalonikidiveclub.gr"]site[/a]
'Eνωση Αυτοδυτών Θεσσαλονίκης - Forum
28-Σεπτέμβριος-2022, 11:02:48 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Αρχική   Forum   ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ Ε.Α.Θ. Βοήθεια Ημερολόγιο Gallery Σύνδεση Εγγραφή Chat  
Σελίδες: [1] 2   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Καταδυση στον Φαρο του Λευτερη!!!  (Αναγνώστηκε 20442 φορές)
MaCeDoNaS
Νέος Χρήστης
*

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: 28-Μάιος-2008, 11:38:58 πμ »

Ο Φαρος του Λευτερη ειναι μια ξερα μεταξυ ανατολικου Πηλιου και Σκιαθου ! λογο τις ξερας υπαρχουν πολλα ναυαγια στο σημειο ακομα και καποια πλοια το περσικου στρατου κατα την εισβολη του Ξερξη. υπαρχει στο σημειο ενας Φαρος για να προειδοποιει τα πλοια μετα απο ενα ατυχημα στην δεκατια του 90 το πλοιο Vera το οποιο ειναι σε δυο κομματια και ειναι σε βαθος απο -17 εως -29. Φοβερος θαλασσιος πλουτος λογο του οτι δεν πλησιαζουν οι ψαραδες σε κοντινη αποσταση . μπορειτε να πατε απο το χωριο Κατιγιωργης και να ριξετε δικος σας σκαφος (2 μιλια μεχρι το σημειο) η να συνερζαστητε με ενα καταδυτικο απο τον Βολο.
Καταγράφηκε
ppetross21
Μέλος ΔΣ ΕΑΘ - TDC Board Member
Hero Χρήστης

« Απάντηση #1 στις: 28-Μάιος-2008, 01:42:47 μμ »

Φίλε MaCeDoNaS ,
Καλώς ήρθες στο forum της ΕΑΘ.
Σ ευχαριστούμε για τις πληροφορίες .
Ο Πάρης που έχει το καταδυτικό στο Τρίκερι http://www.divingpelion.com/
είναι φίλος και καλό παιδί.
Υφαλος Λευτέρης>> http://www.divingpelion.com/greece-diving-5.html
http://www.divingpelion.com/greece-diving-6.html

« Τελευταία τροποποίηση: 29-Μάιος-2008, 08:55:28 πμ από Petros Ornithopoulos » Καταγράφηκε

Petros Ornithopoulos
my photos

MICHALIS
Sr. Χρήστης

« Απάντηση #2 στις: 28-Μάιος-2008, 01:43:20 μμ »

Επισης στον υφαλο Λευθερη μπορειτε να πατε με το καταδυτικο του Παρη Σοφου στην Αγια Κυριακη . Προσφατα βουτηξα το Βερα με τον Παρη και η βουτια ειναι πολυ ομορφη , ρηχη (max. -28) και ευκολη , αναλογα τα ρευματα . Στον ιδιο υφαλο , μπορουν να γινουν πολλες διαφορετικες βουτιες , και σε ναυαγια (το Σ/Κ που περασε βρηκαν και ενα αλλο ναυαγια  βαθυτερα απο το Βερα , πολυ καλο) , οπως επισης και πολυ ομορφο βυθο με γοργονιες κλπ .
Η περιοχη ειναι πολυ ομορφη και τα σημεια για καταδυση αμετρητα .
Καταγράφηκε

And then my mind just walked away .....
MaCeDoNaS
Νέος Χρήστης
*

« Απάντηση #3 στις: 02-Ιούνιος-2008, 01:40:04 μμ »

Το βαθυτερο ναυαγιο που αναφερης ειναι το αλλο κομματι του βερα αλλα εαν εννοεις βαθυτερα εχει ενα στα -60μ το οποιο ειναι σε πιο ασχημη κατασταση απο το βερα.Οσο για τον Παρη καλο παιδι αλλα ψυχρος επαγγελματιας σε αλλους αρεσει αυτο σε αλλους οχι.
Καταγράφηκε
MICHALIS
Sr. Χρήστης

« Απάντηση #4 στις: 02-Ιούνιος-2008, 06:58:26 μμ »

Μιλαω για το αλλο ναυαγιο στην αλλη πλευρα του Λευθερη και οχι το υπολοιπο κουφαρι του Βερα που ειναι πλαγιασμενο .
Το θεμα του ψυχρου επαγγελματισμου δεν μου το εβγαλε καθολου εμενα προσωπικα στο τριημερο που ημουν εκει , οποτε μενω στην προσωπικη μου γνωμη . Παντα και για τους παντες και τα παντα , μεχρι αποδειξεως του αντιθετου βεβαια , δεν αμφισβητω την εμπειρια σου , απλα ειχα διαφορετικη .
Καταγράφηκε

paris
Νέος Χρήστης
*

« Απάντηση #5 στις: 19-Ιούνιος-2008, 09:56:54 μμ »

Μακεδόνα θα ήθελες αυτό το "ψυχρός επαγγελματίας" να το πεις με περισσότερα λόγια; Προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ κι εκτός αυτού μομφές που γίνονται δημόσια, νομίζω ότι πρέπει να τεκμηριώνονται. Επιπλέον σημαντικό κατά τη γνώμη μου είναι αν αυτό είναι γνώμη που σχημάτισες από προσωπική εμπειρία ή κάτι που άκουσες κάπου.

Για τις πληροφορίες που δίνεις για το ναυάγιο στο Λευτέρη, βάθος, κατάσταση που βρίσκεται κλπ. (όσον αφορά αυτό είναι ξεκάθαρο ότι δεν έχεις προσωπική εμπειρία, αλλά αναμεταδίδεις αυτά που έχεις ακούσει) σε παραπέμπω σε σχετικές συζητήσεις σε άλλα φόρουμ

http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=2704

http://www.huts.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3476&postdays=0&postorder=asc&start=0

Καταγράφηκε

Πάρης Σοφός
Stathis
Μέλος ΕΑΘ - TDC Member
Full Χρήστης
*

« Απάντηση #6 στις: 20-Ιούνιος-2008, 01:33:31 μμ »

19 με 27 Ιουλιου θα είμαι στο Πήλιο (διακοπές).
Δεν ξέρω ακόμη αν θα έχω το σκάφος μαζί μου, αν όχι μπορούμε να κανονίσουμε καμμιά βουτιά με το καταδυτικό του Πάρη...
« Τελευταία τροποποίηση: 20-Ιούνιος-2008, 01:35:20 μμ από Stathis » Καταγράφηκε

Τσουμαχίδης Στάθης
Όπου νερό ... κι εγώ
ppetross21
Hero Χρήστης

« Απάντηση #7 στις: 25-Ιούνιος-2008, 02:09:19 μμ »

απο το περιοδικό Thalassa, άρθρο του Γιώργου Καρέλα:
----------------------------------------------------------------------------
Τεύχος 77, Ιούνιος 2008 
http://www.thalassamag.gr/home.htm

Με την απελευθέρωση των θαλασσών στη χώρα μας άνοιξαν πολλά καταδυτικά κέντρα και απ’ ό,τι φαίνεται πολλοί από αυτούς τους νέους επιχειρηματίες είναι άνθρωποι με μεράκι και διάθεση να ευχαριστήσουν τους πελάτες τους, προσφέροντας εκπαίδευση επιπέδου και καταδύσεις όχι απλά συνοδείας, αλλά συνοδείας σε σπάνια μέρη. Tα μέρη αυτά τα ανακαλύπτουν σιγά σιγά, κάνοντας πάμπολλες καταδύσεις στις ελεύθερες πια θάλασσές μας.
Αρχή και τέλος σεζόν είναι η καλύτερη εποχή για τους ιδιοκτήτες καταδυτικών κέντρων να αναζητήσουν καινούριους όμορφους υποβρύχιους τόπους για τις καταδυτικές τους εξορμήσεις, αλλά και για τη δική τους ψυχαγωγία. Ένας εκπαιδευτής με τέτοιες καταδυτικές «ανησυχίες» είναι ο Πάρης Σοφός, ιδιοκτήτης του καταδυτικού κέντρου Trikeri Diving Scool στην Αγία Κυριακή, κοντά στο Τρίκερι Μαγνησίας.

Η αφορμή
Τηλεφωνηθήκαμε με αφορμή την έρευνα που ξεκίνησε ψάχνοντας ναυάγια στον ύφαλο «Λευτέρη», μεταξύ Μαγνησίας και Σκιάθου. Είχε ήδη καταδυθεί στο ναυάγιο του φορτηγού πλοίου «Βέρα» στον ύφαλο, μαζί με μια ομάδα φίλων του έμπειρων αυτοδυτών. Οι καταδύσεις στο ναυάγιο «Βέρα» δημοσιοποιήθηκαν με άρθρο στο περιοδικό Greek Diver, που υπέγραφε ο Απόστολος Αλπούς.
Εγώ, πάλι, είχα στην κατοχή μου ένα σχεδιάγραμμα που απεικόνιζε δύο παλαιότερα ναυάγια στον ύφαλο, ένα εκ των οποίων ήταν παλιό ατμόπλοιο - πληροφορίες που είχα αντλήσει από έναν αλλοδαπό, του οποίου δυστυχώς δεν έχω πια τα στοιχεία. Μου είχε μείνει απλώς ένα σκίτσο του υφάλου που μου είχε στείλει στα τέλη της δεκαετίας του ’90 και εικόνιζε τα δύο ναυάγια. Μου έγραφε ότι ήταν συνιδιοκτήτης καταδυτικού κέντρου στη Σκιάθο, αλλά είχε πάμπολλα προβλήματα με τις απαγορεύσεις και το κυνηγητό που υφίστατο ήταν τέτοιο ώστε αναγκάστηκε να το κλείσει.
Κρατώ στη μνήμη μου και την περιγραφή του για το «μεγάλο ναυάγιο» το οποίο, αν και δεν ήταν στην καλύτερη κατάσταση, δεν έπαυε να το περιγράφει ως το ομορφότερο που είχε δει στη ζωή του. Θυμόταν τους δύο μεγάλους λέβητες και ότι αυτοί βρίσκονταν κοντά στα 53 μέτρα...
Ανάλογη περιγραφή είχε και ο Πάρης από αλλοδαπό πελάτη του, που είχε καταδυθεί στο ναυάγιο με καταδυτικό κέντρο από τη Σκιάθο, επίσης με συνοδό τον ιδιοκτήτη του καταδυτικού κέντρου, κάποιον κύριο Γ. Παππά, εκπαιδευτή της PADI. Θα μπορούσε να ήταν και ο συνιδιοκτήτης του αλλοδαπού που μου έδωσε το σκίτσο των ναυαγίων του «Λευτέρη»…

Προς την Αγία Κυριακή
Πριν πάω, όμως, στον ύφαλο θα έπρεπε να μεταβώ στον Βόλο και από εκεί στο Τρίκερι, ένα χωριό με μεγάλη ναυτική παράδοση, μιάμιση με δύο ώρες δρόμο από τον Βόλο. Η διαδρομή ήταν για μένα μια έκπληξη, καθώς είναι πανέμορφη, ιδίως όσο απομακρυνόμαστε από τον Βόλο και πλησιάζουμε στο Τρίκερι. Απάνεμα λιμανάκια, παραδοσιακά χωριά και πολύ πράσινο δίνουν την εντύπωση πως βρίσκεσαι σε νησί μάλλον, παρά στην ηπειρωτική Ελλάδα. Και γοητευμένος ο ταξιδιώτης από τη διαδρομή, θα φτάσει στην άκρη της χερσονήσου του Πηλίου όπου βρίσκεται το Τρίκερι και τα δύο επίνειά του, οι Κόττες εσωτερικά στον Παγασητικό και η Αγία Κυριακή εξωτερικά. Το καταδυτικό κέντρο Trikeri Diving School βρίσκεται στην Αγία Κυριακή και εκεί έφτασα και εγώ, απόγευμα της πρώτης Παρασκευής του Μαΐου.
Φτάνοντας στο λιμανάκι της Αγίας Κυριακής με περίμενε μία ακόμη έκπληξη, αφού είχα μπει σε ένα από τα γραφικότερα και πιο όμορφα ψαροχώρια που έχω δει. Ένας πολύ πολύ στενός δρόμος που διασχίζει το χωριό είναι η μοναδική πρόσβαση από ξηρά και ούτε λόγος για parking, εκτός από λίγες μετρημένες στα δάχτυλα θέσεις, σε μία από τις οποίες με «βόλεψε» ο Πάρης.
Φυσικό επακόλουθο να γνωρίσω τον Πάρη, που με οδήγησε στο συμπαθέστατο καταδυτικό του μαγαζί, όπου ετοιμάσαμε τα πράγματα για την κατάδυση-εξερεύνηση της επομένης. Βάλαμε κάτω το σκίτσο και τις φωτογραφίες από την προηγούμενη εξόρμηση του Πάρη και σκεφτήκαμε το πιο κατάλληλο μέρος που θα μας έδινε τις περισσότερες πιθανότητες να «πέσουμε» στο ναυάγιο.

Γνωριμία, μια πρώτη γεύση
Στη συνέχεια, ο Πάρης μού μίλησε για τον υποβρύχιο πλούτο της περιοχής του και για τα νέα μέρη που έχει προγραμματίσει να επισκεφτεί για εξερεύνηση. Όπως μου ομολόγησε, αν και η περιοχή αυτή δεν βρίθει από ψάρια -κάτι που συμβαίνει με τους περισσότερους βυθούς της χώρας μας, άλλωστε-, υπάρχουν πανέμορφες σπηλιές και πολλά ναυάγια που μπορούν να ικανοποιήσουν και τον πιο απαιτητικό δύτη. Και εγώ, ακούγοντάς τον, δεν είχα παρά να συμφωνήσω ότι το μέρος όπου φτιάχτηκε το καταδυτικό κέντρο είναι ιδανικό για κοντινές, αλλά και πιο μακρινές εξορμήσεις… Τα μέρη που προτείνει ο Πάρης παρουσιάζονται στη σελίδα του καταδυτικού του κέντρου (http://www.divingpelion.com/diving-greece-gr.php), αλλά δηλώνει έτοιμος να προσθέσει και πολλά άλλα στη λίστα…
Φάγαμε σε ένα γραφικό ταβερνάκι και εγώ στη συνέχεια έκανα μια μικρή βόλτα να δω την πανέμορφη Αγία Κυριακή και να φωτογραφήσω το καρνάγιο, το λιμάνι και το γραφικότατο ιερέα που ψάρευε τις περισσότερες ώρες που ήμουν εκεί, ακόμα και την επόμενη μέρα πρωί πρωί, όταν φύγαμε για τη βουτιά. Το Τρίκερι είναι φημισμένο κέντρο σπογγαλιείας, κάτι που δεν γνώριζα και μου το ανέφερε ο Πάρης, ο οποίος κατάγεται από εκεί (βλέπε σχετικό ένθετο).
Όταν βράδιασε πήγα στο δωμάτιο - ένα από τα λίγα καταλύματα που υπάρχουν στην περιοχή, αλλά ο Πάρης με έγκαιρο προγραμματισμό μπορεί να βοηθήσει στην εξασφάλισή τους. Είχα πρωινό ξύπνημα και πάνω από μισή ώρα δρόμο με το σκάφος μέχρι τον ύφαλο Λευτέρη.
Το πρωί ήμουν στο καταδυτικό πιο νωρίς από το προκαθορισμένο ραντεβού, αλλά και ο Πάρης ήταν ήδη εκεί. Ήταν φανερό πως και οι δυο μας είχαμε μεγάλη αγωνία να δούμε αν θα βρίσκαμε το ναυάγιο. Ο καιρός ήταν βοριάς -τεσσάρι- και μας καθυστέρησε λίγο. Στη διαδρομή παρατήρησα μια πλαγιά απέναντι από τη Σκιάθο, όπου το βουνό είχε σκαφτεί με πολύ άσχημο τρόπο, με σκοπό την εξόρυξη μαρμάρου. Δεν ξέρω τι θα μπορούσε να γίνει, αλλά το θέαμα αυτό ήταν απαράδεκτο.
Πρώτη γνωριμία με το «Λευτέρη»
Κάποια στιγμή διέκρινα τον «Λευτέρη». Περίμενα να δω κάποιο νησάκι, ένα κομμάτι ίσως στεριάς, αλλά το μόνο στερεό κομμάτι έξω από το νερό ήταν ένα κυλινδρικό τσιμεντένιο κτίσμα με ένα φάρο επάνω.
Ο ύφαλος Λευτέρης ή Μύρμηξ έχει μήκος από βορρά προς νότο περίπου 180 μέτρα και πλάτος 80. Ο Ηρόδοτος αναφέρει ότι τρεις περσικές τριήρεις του βασιλιά Ξέρξη κατά την εισβολή των Περσών στην Ελλάδα έπεσαν στον ύφαλο και οι Πέρσες μετέφεραν ογκόλιθους βάρους 700-1.200 κιλών και έχτισαν επάνω του μια στήλη για να επισημάνουν τον κίνδυνο. Σύμφωνα με τις πληροφορίες αυτές, το «αλεώριο του Ξέρξη» είναι το πρώτο έργο παγκοσμίως που έγινε για να επισημαίνει ναυτιλιακούς κινδύνους. Μια ενδιαφέρουσα συζήτηση επί του θέματος, βασιζόμενη σε σπάνια ντοκουμέντα, έχει γίνει στο forum της ιστοσελίδας shipfriends (http://www.shipfriends.gr/forum/showthread.php?t=1798).
Οι μύτες από τα κύματα γύρω από τον ύφαλο, και ιδιαίτερα στο μέρος όπου επρόκειτο να φουντάρουμε την άγκυρα, μας έδωσαν το μήνυμα: τα ρεύματα θα ήταν ισχυρά…
Αφού αγκυροβολήσαμε, ο Πάρης έπεσε στο νερό να ελέγξει αν θα μπορούσαμε να καταδυθούμε εξαιτίας του ρεύματος. Βγήκε αποφασισμένος ότι θα προχωρούσαμε στην κατάδυση, με το ρεύμα να μας την επιτρέπει οριακά.
Φτάνοντας εκεί είδα ότι ο ύφαλος ήταν μεγάλος και η περιοχή που θα έπρεπε να ερευνήσουμε επίσης. Είχα φανταστεί τα πράγματα πιο εύκολα, πρέπει να ομολογήσω… Τώρα που έβλεπα κι εγώ το μέρος ξανασυζητήσαμε τις επιλογές που είχαμε να κατευθύνουμε την έρευνά μας.
Αποφασίσαμε να βρούμε το σημείο που υποδείκνυε το σχεδιάγραμμα, αν και ο Πάρης στην προηγούμενη κατάδυση στον Λευτέρη είχε εντοπίσει συντρίμμια και μια καδένα άγκυρας μεγάλου πλοίου, ανατολικότερα από το σημείο όπου είχαμε αγκυροβολήσει.

Προς αναζήτηση...
Πέσαμε στο νερό και αμέσως εντοπίσαμε κάποια συντρίμμια στα 10 μ. περίπου. Συνεχίσαμε την κατάδυση και απομακρυνθήκαμε από τον ύφαλο, ακολουθώντας μια πορεία μεταξύ 300 και 330 μοιρών. Σύντομα είδαμε μεγάλα κάθετα βράχια που οδηγούσαν τουλάχιστον 10 μέτρα βαθύτερα.
Ο βυθός εκεί δεν ήταν ιδιαίτερα ωραίος, υπάρχουν στον Λευτέρη πολύ καλύτερα κομμάτια όπου τα βράχια είναι καλυμμένα με γοργονίες, και πραγματικά εντυπωσιάστηκα βλέποντας φωτογραφίες του Πάρη. Τα γκρέμια, πάντως, ενός μεσοπέλαγου υφάλου ποτέ δεν παύουν να είναι τουλάχιστον επιβλητικά.
Δεν είδαμε, όμως, ίχνος από το μεγάλο ναυάγιο μέχρι τα 45 μέτρα που κατεβήκαμε ούτε ολόγυρα και έχοντας μια ορατότητα γύρω στα 10 μέτρα ήμασταν σίγουροι ότι έπρεπε να μετακινηθούμε από το σημείο εκείνο, οπότε επιλέξαμε να πάμε νοτιότερα. Σε κάποιο σημείο αποφασίσαμε να εγκαταλείψουμε την προσπάθεια και αναδυόμενοι, σε βάθος περίπου 20 μέτρων, βρεθήκαμε πάλι σε μέρος με πληθώρα από συντρίμμια και μεγάλα κομμάτια από ναυάγιο, που προσωπικά μου φάνηκαν να ανήκουν σε πιο σύγχρονο ναυάγιο από εκείνο που αναζητούσαμε. Σκέφτηκα ότι θα αποτελούσαν το κομμάτι του πλοίου «Βέρα» που ο Πάρης είχε εντοπίσει κομμένο στα δύο και η καλύτερη επιλογή μου θα ήταν να κατευθυνθώ στα ρηχά, όπου θα πραγματοποιούσα και τις απαραίτητες στάσεις αποσυμπίεσης. Πάνω στον ύφαλο μπορούσες να σταθείς μόνο γαντζωμένος από τα βράχια…

Το άρθρο θα το βρείτε ολοκληρωμένο στο περιοδικό Thalassa  Τεύχος 77, Ιούνιος 2008

« Τελευταία τροποποίηση: 25-Ιούνιος-2008, 02:18:55 μμ από Petros Ornithopoulos » Καταγράφηκε

Petros Ornithopoulos
my photos

MICHALIS
Sr. Χρήστης

« Απάντηση #8 στις: 25-Ιούνιος-2008, 06:15:14 μμ »

Χι χι χι , ο Γιωργος δυστυχως επεσε σε κακο καιρο .
 Οταν επισκεφτηκα εγω την Αγια Κυριακη , αποκομιζοντας παρομοιες εντυπωσεις με αυτες του Γιωργου , μαγευτηκα . Οπως επισης , γνωριζοντας τον Παρη , ενοιωσα , οχι απλα καλοδεχουμενος σε αυτον τον μικρο παραδεισο , αλλα και οτι εδω θα δω και θα μαθω πολλα πραγματα . Ο Παρης ειναι οπως ξαναειπα καταπληκτικος οικοδεσποτης , πολυ αγαπητο ατομο και πραγματικα ετρεξε παρα πολυ για να μας εξυπηρετησει . Μεχρι που το βραδυ πηρε το φορτηγακι του και μας ανεβασε στο Τρικερι οπου μας ξεναγησε σε αερινες θαλασσινες γευσεις ( προβατινες , λουκανικα κλπ κλπ νιαμ νιαμ) .
Προσωπικα με βοηθησε παρα πολυ , λογω του θεματος με την μεση μου , εννοω με τα κουβαληματα ( αυτο για να προλαβω τους κακεντρεχεις συναυτοδυτες !!!) .
Η περιοχη πανεμορφη . το χωριο ονειρεμενο , σαν να βγηκε απο παλια πειρατικη ιστορια , ο οικοδεσποτης , ζεστος , συμπαθεστατος και αξιος .
ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καταγράφηκε

ppetross21
Hero Χρήστης

« Απάντηση #9 στις: 26-Ιούνιος-2008, 12:54:52 μμ »

14-21 Αυγούστου θα είμαι εκεί!!!!!  Χαμόγελο  Κλείσιμο ματιού  Άνεση  Στριφογύρισμα ματιών
Ζήτω ο κοινωνικός τουρισμός ,.. Μεγάλο χαμόγελο  Σαρκασμός

« Τελευταία τροποποίηση: 27-Ιούνιος-2008, 07:46:36 πμ από Petros Ornithopoulos » Καταγράφηκε

Petros Ornithopoulos
my photos

MICHALIS
Sr. Χρήστης

« Απάντηση #10 στις: 26-Ιούνιος-2008, 02:13:03 μμ »

Στην πλατεια στο Τρικερι , η ταβερνα με τα δοντια , τα κελυφη και το καμακι του φαλαινοθηρα  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

ppetross21
Hero Χρήστης

« Απάντηση #11 στις: 04-Αύγουστος-2008, 01:36:01 μμ »

Στο τεύχος του περιοδικού GREEK DIVER τεύχος Αυγ-Σεπτ 2008 υπάρχει dvd με τα 2 ναυάγια "ΒΕΡΑ" και "ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ" ύφαλο "ΛΕΥΤΕΡΗ" καθώς και στο λιμανι της "Αγίας Κυριακής".
Καταγράφηκε

Petros Ornithopoulos
my photos

MICHALIS
Sr. Χρήστης

« Απάντηση #12 στις: 04-Αύγουστος-2008, 06:43:40 μμ »

με καμαρωσα !!!
Καταγράφηκε

ΓΙΑΝΝΗΣ
Μέλος ΕΑΘ - TDC Member
Full Χρήστης
*

« Απάντηση #13 στις: 05-Αύγουστος-2008, 01:47:02 μμ »

Λοιπόν τρικερι και παρης
Το μέρος εκπληκτικό, το καταδυτικό και οι άνθρωποι του κάτι παραπάνω από άψογοι, οι μεζέδες του εκπληκτικοί, και  οι τιμές πολύ καλές.
Προσωπικά δεν βλέπω την ώρα να ξανάπαω. Κλείσιμο ματιού

[το συνημμένο έχει διαγραφεί από τον Διαχειριστή]
Καταγράφηκε

Τα καράβια είναι ασφαλή στα λιμάνια αλλά δεν φτιάχτηκαν γι αυτό
none
Hero Χρήστης

« Απάντηση #14 στις: 06-Αύγουστος-2008, 08:47:07 πμ »

Ααααα εσύ είπες όλα τα καλά μαζεμένα!!!!
Τέλεια!!!!!!!!!!!!!  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Για ρίξτε καμιά σύσταση για μεζεδάκια - ταβερνάκια  Άνεση

Τα γύρω χωριά τι λένε??

Από παραλίες για μπανάκι τι προτείνετε???
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε:  

Unique Hits: 9493411 Unique Hits: 9493411