Καλως ήλθατε στο Forum της ΕΑΘ. Μπορείτε να μεταφερθείτε και στο [a href="http://www.thessalonikidiveclub.gr"]site[/a]
'Eνωση Αυτοδυτών Θεσσαλονίκης - Forum
15-Αύγουστος-2022, 12:50:02 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Αρχική   Forum   ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ Ε.Α.Θ. Βοήθεια Ημερολόγιο Gallery Σύνδεση Εγγραφή Chat  
Σελίδες: [1]   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Υποθαλλασια σπήλαια χαλκιδικη  (Αναγνώστηκε 3895 φορές)
Piatroud
Νέος Χρήστης
*

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: 28-Αύγουστος-2017, 05:28:32 μμ »

Καλησπέρα στο γκρουπ. Είναι η πρώτη μου ανάρτηση γιαυτό ζητώ την κατανόηση σας σε περίπτωση κάποιου λάθους.
Το θέμα που ανοίγω είναι για τη σπηλαιοκατάδυση.
 Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο υποθαλλάσιο σπήλαιο στο 1ο πόδι της χαλκιδικής κοντά στην περιοχή του παλιουρίου;
Κάνοντας τις προάλλες συζήτηση με 2 δύτες μου είπαν ότι πριν περίπου μια 10ετία καταδύθηκαν σε περιοχή του παλιουρίου δυσπρόσιτη με αυτοκινητο (άφησαν το όχημα και συνέχισαν περπατητό με εξοπλισμο για περίπου 15λεπτά μέχρι το σημείο κατάδυσης).
Το σημείο όπως μου είπαν είχες 2 κρύπτες περίπου στα 20-30 μέτρα βάθους που έμπαινες μέσα και έβγαινες μέσα στο βουνό.
Γνωρίζει κανείς αν όντως υπάρχει τέτοιο σημείο ή οι δύτες πουλούσαν παπά;

Καταγράφηκε
Alkis
News Contributor
Moderator
Hero Χρήστης

« Απάντηση #1 στις: 28-Αύγουστος-2017, 06:35:16 μμ »

Καλησπέρα Παναγιώτη
Θα σε παρακαλούσα να ανοίξεις ένα θέμα στον παρακάτω σύνδεσμο για να συστηθούμε
http://thessalonikidiveclub.gr/core/smf/index.php?board=16.0

Μέχρι τότε σε καλωσορίζω στο φορουμ και εύχομαι να κάνεις πολλές αναρτήσεις

Σχετικά με το ερώτημά σου έχω κάτι υπόψη μου απλά θέλω λίγο χρόνο να το ψάξω 
Καταγράφηκε

Keep making bubbles !!!!!
George Mavidis
Μέλος ΔΣ ΕΑΘ - TDC Board Member
Hero Χρήστης

« Απάντηση #2 στις: 29-Αύγουστος-2017, 08:35:15 πμ »

Καλημέρα Παναγιώτη.

εγώ δεν έτυχε να ακούσω για κάτι τέτοιο..
αυτό που μου είχαν πει πριν από χρόνια (χωρίς να τις έχω επισκεφτεί ποτέ ο ίδιος) είναι για ρηχές (και μικρές) σπηλιές κοντά στα λουτρά της Αγ. Παρασκευής (στο Παλιούρι).

αν θυμάμαι καλά τις περιγραφές τους, ποιο πολύ για snorkeling ήταν παρά για αυτόνομη..

Καταγράφηκε

Μαβίδης Γιώργος
JEANNEAU SUN ODYSSEY 45 "2005": "ELPIDA"
www.sailman.gr
Alkis
News Contributor
Moderator
Hero Χρήστης

« Απάντηση #3 στις: 29-Αύγουστος-2017, 12:48:24 μμ »

Πριν φύγει στη Κρήτη ο Γεροβασιλείου μου είχε πει για μία κατάδυση που έκανε στις συγκεκριμένες σπηλιές,
κάτω από τα Λουτρά της Αγίας Παρασκευής
Είναι ρηχές με σχετικά μεγάλο μήκος και σε κάποια σημεία αναδύονται φυσαλίδες από τις πηγές των λουτρών
Νομίζω ότι είναι ένα σημείο που βουτάει ή πηγαίνει για περιήγηση επιφανείας ο Τρίτων

Καταγράφηκε

Keep making bubbles !!!!!
Piatroud
Νέος Χρήστης
*

« Απάντηση #4 στις: 29-Αύγουστος-2017, 03:56:52 μμ »

Καλημέρα Παναγιώτη.

εγώ δεν έτυχε να ακούσω για κάτι τέτοιο..
αυτό που μου είχαν πει πριν από χρόνια (χωρίς να τις έχω επισκεφτεί ποτέ ο ίδιος) είναι για ρηχές (και μικρές) σπηλιές κοντά στα λουτρά της Αγ. Παρασκευής (στο Παλιούρι).

αν θυμάμαι καλά τις περιγραφές τους, ποιο πολύ για snorkeling ήταν παρά για αυτόνομη..

Αυτό το μέρος με τις ρηχές σπηλίες το ξέρω και είναι πριν τα λουτρά της Αγίας Παρασκευής.
Τέλος πάντων ίσως τελικά, δεν ισχύουν τα λεγόμενά τους.
Καταγράφηκε
Dimitrios
Μέλος ΔΣ ΕΑΘ - TDC Board Member
Hero Χρήστης

« Απάντηση #5 στις: 30-Αύγουστος-2017, 10:43:18 πμ »

Πριν φύγει στη Κρήτη ο Γεροβασιλείου μου είχε πει για μία κατάδυση που έκανε στις συγκεκριμένες σπηλιές,
κάτω από τα Λουτρά της Αγίας Παρασκευής
Είναι ρηχές με σχετικά μεγάλο μήκος και σε κάποια σημεία αναδύονται φυσαλίδες από τις πηγές των λουτρών
Νομίζω ότι είναι ένα σημείο που βουτάει ή πηγαίνει για περιήγηση επιφανείας ο Τρίτων

Το καταδυτικό σημείο που ονομάζεται "Λουτρά" είναι πιο νότια από εκεί που είναι πραγματικά τα Λουτρά. Βρίσκεται 2 ή τρεις παραλίες πιο πέρα, που από χωματόδρομο είναι 5 λεπτά με το αυτοκίνητο. Το επισκέφτηκα πρόσφατα σε 2 βουτιές του σχολείου της ανιψιάς μου με τον Αιμίλιο .

Ωραίο μέρος για αρχάριους, πάει μέχρι 15 μ περίπου και το βουτάνε και οι Τρίτωνες.

Σε αυτό λοιπών το σημείο που γίνονται οι καταδύσεις, απο αριστερά , δεν έχει σπηλιά. Κατά τον Αιμίλιο, μικρές επιφανειακές σπηλιές υπάρχουν στο δεξιό κομμάτι που μπορεί κανείς να πάει με αναπνευστήρα και μάσκα.

Μάλιστα ο Αιμίλιος μου είπε ότι έχει δει και μία φώκια να "ξεκουράζεται" σε μία από αυτές τις σπηλιές
Καταγράφηκε

Don't dive to get fit - get fit to dive
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε:  

Unique Hits: 9330678 Unique Hits: 9330678