Καλως ήλθατε στο Forum της ΕΑΘ. Μπορείτε να μεταφερθείτε και στο [a href="http://www.thessalonikidiveclub.gr"]site[/a]
'Eνωση Αυτοδυτών Θεσσαλονίκης - Forum
15-Αύγουστος-2022, 01:46:56 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Αρχική   Forum   ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ Ε.Α.Θ. Βοήθεια Ημερολόγιο Gallery Σύνδεση Εγγραφή Chat  
Σελίδες: [1]   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ναυαγιο Ζηνοβια - Μαρτιος 2013  (Αναγνώστηκε 4815 φορές)
Germanos
Μέλος ΕΑΘ - TDC Member
Hero Χρήστης
*

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: 13-Μάιος-2013, 01:05:02 μμ »

Η ιστορια ξεκιναει καπου στο καλοκαιρι του 2012...Ο ανιψιος μου εχει παρει μεταθεση στην 35ΜΚ στην Κυπρο και με την ευκαιρια αυτη αποφασιζω να παω να τον δω εκει αφου εχω υπηρετησει στην ιδια μοναδα πριν απο 14 χρονια...Μονος μου??...Οχι...ο μεσα σε ολα Προδρομος μετα απο την προταση που τον κανω να ερθει χωρις να το σκεφτει και πολυ ειναι μεσα...Τα πραγματα για την ωρα απλα και ευκολα...Κλεινονται τα εισητηρια...κλεινετε το αυτοκινητο...και αρχιζει να μπαινει σε εφαρμογη και το θεμα "καταδυση στο Ζηνοβια"...
  Εκει μπαινει στην ιστορια και πολυ καλος φιλος και εξαιρετικος δυτης Λοιζος Λοιζου...τον παιρνω τηλεφωνο και μολις του ανακοινωνω οτι τον Μαρτιο θα παω στην Κυπρο και θελω να βουτηξω στο Ζηνοβια η απαντηση του ηταν "ελατε και τα αλλα ολα τα κανονιζω εγω...πειτε μου εμπειρια και πτυχια και ολα τα αλλα ειναι ετοιμα..."...Τζαμι σκεφτομαι...Του λεω τι θελουμε...απο 2-18αρες με 26αρι ΝITROX και απο 2 stage με 50% Οξυγονο και βαρη...Το 26αρι ειναι οτι πρεπει για το ναυαγιο γιατι ο πατος του ειναι στα 42 μετρα...
  Ο καιρος περναει γρηγορα σχετικα...Ερχεται ο Μαρτιος και αρχιζει το ΑΓΧΟΣ...γιατι..?...πολυ απλα...στο τριημερο που θα παμε η Δευτερα ειναι αργια (23-24-25 Μαρτιου) το μαγαζι το Σαββατο εχει δουλεια και η Γεωργια δυσκολα θα μπορεσει μονη της...τελικα το λυνω αυτο το θεμα με μια φιλη που θα ερχοταν να βοηθησει...Ηρθε η Παρασκευη...φευγουμε για αεροδρομιο...Ο καιρος στην Ελλαδα τελειος σχεδον καλοκαιρι..εγω εχω ενα δερματινακι καλου κακου...Ο Προδρομος μολις με βλεπει το πρωτο πραγμα που λεει ειναι..."Καλα ρε στη Κυπρο ειναι καλοκαιρι που πας με το δερματινο"...
  Ανεβαινουμε στο αεροπλανο φτανουμε Κυπρο και εκει το ΣΟΚ...καμια 10αρια μποφωρ αερα και κρυο...για την Κυπρο κρυο πολυ για τετοια εποχη...Πεσαμε στην περιπτωση...Αρχιζουν τα τηλεφωνα παντου...Στον Λοιζο στον ανιψιο μου σε ολους...Οι καταδυσεις ειχαν προγραμματιστει για το Σαββατο και την Κυριακη θα την ειχαμε free για να κανουμε την βολτα μας και να δουμε φιλους στην Κυπρο...ο Λοιζος οπως ηταν φυσικο μας λεει οτι το σκαφος δεν το κουναει ρουπι και για το Σαββατο ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να βραχουμε...Αλλαγη ΟΛΟΥ του προγραμματος...να μη τα πολυλογω...τελικα μετα απο διαβουλευσεις και προσευχες για να στρωσει ο καιρος παμε για την Κυριακη...
   Κυριακη πρωι...αυτο ειναι...καλοκαιρι...φευγουμε για Λαρνακα και στον τοπο συναντησης μας στο λιμανι...Βρισκομαστε με τα παιδια και φευγουμε για Ζηνοβια...Μετα απο μια γρηγορη ενημερωση βουταμε και αρχιζουμε την καθοδο..  
   Το πρωτο πραγμα που βλεπεις ειναι ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ογκο...για τα δεδομενα που εχω δει ηταν βουνο...καναμε την την βολτα μας ενα πλανο που ειχαμε συμφωνησει αλλα με μια μονο διαφοροποιηση...την εξης...στο τελευταιο τηλεφωνο με τον Λοιζο του και αφου μιλουσαμε για ωρα τον ανεφερα οτι θελουμε ΝITROX 28αρι στις 18αρες και οχι 26αρι...αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να μειωσουμε το βαθος μας στο πλανο που ειχαμε κανει...Ο.Κ παντως ολα καλα..ισα ισα που τωρα σχεδον στην πρωτη καταδυση φτασαμε απο την πρυμνη που πεσαμε μεχρι την γεφυρα του σκαφους...Για οσους εχουν βουτηξει το ναυαγιο ειναι αρκετα μεγαλη αποσταση...Στην δευτερη καταδυση πεσαμε αντιστροφα απο την πλωρη προς την πρυμνη και γυρισμο...μεσα δεν μπηκαμε...Προσωπικα δεν ηθελα εγω...βλεπαμε μονο απο τα παραθυρα και τις πορτες του πλοιου...Η ζωη που υπηρχε γυρω απο το πλοιο ηταν φανταστικη και τα ψαρια πολυ εξικιωμενα με τους ανθρωπους σχεδον ηταν μαζι μας, διπλα μας και μπροστα στις μασκες μας...Οι φιλοι παντως μας ειπαν οτι αυτο που ειδαμε δεν ηταν τιποτα ιδιαιτερο...απλα ειχε ζωη...εχει εποχες που γινεται χαμος...
   Τελειωσαμε τις καταδυσεις και αποχαιρετισαμε του φιλους που ειχαν και δικες τους δουλειες να κανουν...Μειναμε με την εντυπωση οτι δεν ειδαμε τιποτα θελαμε και αλλο πολυ...πολλες ακομα καταδυσεις για να πεις οτι το ευχαριστηθηκες το ναυαγιο...Τελως παντων και αυτο για την εποχη που ζουμε και με τις δουλειες που εχουμε στο κεφαλι μαλλον ηταν κατορθωμα που εγινε πραγματικοτητα...
  Eτοιμασα και ενα βιντεακι απο το ταξιδι...Οχι τιποτα σε Spielberg αλλα μια φιλοτιμη προσπαθεια να δειξω τι περασαμε και τι ειδαμε στις καταδυσεις στο Ζηνοβια...
Οι φιλοι που μας συντροφεψαν στις δυο καταδυσεις που καναμε στο Ζηνοβια ηταν ο Λοιζος Λοιζου, Ο Παντελης Κρανος που μου εδωσε και πολλες φωτογραφιες του, Ο Γιωργος Φυλακτου και η Αγγελικη Αγορου...
   Προσωπικα τους ευχαριστω για την φιλοξενια και ευχομαι να μπορεσω να ανταποδωσω...
Ο Προδρομος ας συμπληρωσει αν ξεχασα τιποτα ...

<a href="http://www.youtube.com/v/AirLd3A_2tQ&rel=0" target="_blank">http://www.youtube.com/v/AirLd3A_2tQ&rel=0</a>

« Τελευταία τροποποίηση: 13-Μάιος-2013, 06:19:54 μμ από Germanos » Καταγράφηκε

οι φωτογραφίες μου

Η υπομονή τελειώνει σε "ήττα" αλλά οδηγεί πάντα σε νίκη....
Alkis
News Contributor
Moderator
Hero Χρήστης

« Απάντηση #1 στις: 13-Μάιος-2013, 02:52:21 μμ »

Ευτυχώς πρόλαβα και το είδα  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Μακάρι να μπορέσουμε να βουτήξουμε το ναυάγιο όλοι μαζί
Έχω και εγώ ένα βιντεάκι από την επίσκεψη το 2005. Αν το βρω θα το ανεβάσω
Καταγράφηκε

Keep making bubbles !!!!!
Germanos
Μέλος ΕΑΘ - TDC Member
Hero Χρήστης
*

« Απάντηση #2 στις: 13-Μάιος-2013, 08:53:46 μμ »

Δυο πολυ καλες φωτογραφιες απο την καταδυση μας στο Ζηνοβια απο τον φιλο Παντελη Κρανο...

Καταγράφηκε

οι φωτογραφίες μου

Η υπομονή τελειώνει σε "ήττα" αλλά οδηγεί πάντα σε νίκη....
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε:  

Unique Hits: 9330819 Unique Hits: 9330819