Κρούσματα θανάτων θαλάσσιων χελωνών στην περιοχή της Β Ελλάδος

(1/3) > >>

Alkis:
Ειλικρινά δεν ήξερα πως να το γράψω αλλά για το αρχείο νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να μαζέψω τις αναφορές των τελευταίων ημερών και να δούμε τι πρέπει να κάνουμε
Αντιγράφω από το shout box

Παράθεση

MICHALIS: Καλημερα ! Σημερα  μιση χαρα στην Παλια παραλια μας ! Μιση χελωνα επιπλεει 50 μετρα πριν απο το λιμανι
26-Νοέμβριος-2010, 08:40:16
George Mavidis: καλημέρα Μιχάλη με τα ωραία σου...   απο προπέλα?
26-Νοέμβριος-2010, 10:51:44
MICHALIS: Γεια σου Γιωργο ! Ειναι πιθανον , μια και δεν ειμαι ειδικος . Επιπλεει το δεξι μισο και το χωρισμα δειχνει καθαρο (χωρις "μασηματα") , αρα μαλλον απο μεγαλο σκαφος (καραβι) . Ωραια ξεκινησε η μερα μου παλι !
26-Νοέμβριος-2010, 10:59:21
Alkis: Πριν από μερικές μέρες μετά το Ναυτικό Όμιλο Θεσσαλονίκης υπήρχε επίσης νεκρή χελώνα
26-Νοέμβριος-2010, 11:34:28
Alkis: Την είδε φίλη και το συζητήσαμε.
26-Νοέμβριος-2010, 11:35:21
ppetross21: φωτογραφίες έχουμε ?
26-Νοέμβριος-2010, 12:51:08
MICHALIS: Το διαστημικης τεχνολογιας κινητο τηλεφωνο μου απαξιει να βγαλει αξιοπρεπους αναλυσης φωτογραφιες , οποτε οι προσπαθειες για φωτογραφηση εστεφθησαν με θλιβερη αποτυχια ! Αλλωστε το θεαμα ηταν αναρμοστα  μακαβριο για το forum .
27-Νοέμβριος-2010, 08:09:11
MICHALIS: Αλκη πιθανως να ηταν η ιδια (ή το ετερον ημισυ) , λογω της προχωρημενης αποσυνθεσης του δυσμοιρου πλασματος
27-Νοέμβριος-2010, 08:10:44
Alkis: Τι να πω? μπορεί και να ήταν !! Πάντως η Αναστασία την είδε στην ακτή!!!
27-Νοέμβριος-2010, 08:55:34

Σήμερα μαζί με τον darisg και τον vhou πραγματοποιήσαμε κατάδυση στο πρώτο πόδι της Χαλκιδικής στο Παλιούρι στην περιοχή Ντόκος
Βγαίνοντας από τον κάβο αριστερά και σε βάθος 36 μέτρων εντοπίσαμε νεκρή θαλάσσια χελώνα πιασμένη σε παραγάδι
Η χελώνα ήταν σε προχωρημένη σήψη και έλειπε ένα μέρος από το κεφάλι της καθώς φαινόταν ότι είχε φαγωθεί από πτωματοφάγους οργανισμούς
Το μέγεθός της συγκρινόμενο με δύτη ήταν περίπου 45 εκατοστά και δε φαινόταν να φέρει κάποιο σημάδι στο κέλυφος ή κάποια άλλη σήμανση.
Δυστυχώς η οργή από το θέαμα οδήγησε έναν από τους δύτες να κόψει την πετονιά με αποτέλεσμα το κέλυφος να ανέβει γρήγορα προς την επιφάνεια.
Το προφίλ της κατάδυσης δε μας επέτρεψε να την ακολουθήσουμε και παρά τις προσπάθεις εντοπισμού της στο τέλος της κατάδυσης, αυτό δεν κατέστει δυνατόν

Σύμφωνα με το σύλλογο για την προστασία της θαλάσσιας χελώνας ΑΡΧΕΛΩΝ (http://www.archelon.gr/contents/pedio_help.php?row=row5) ο εντοπισμός νεκρής θαλάσσιας χελώνας θα πρέπει να συνοδεύεται από δήλωση και συμπλήρωση δελτίου εκθαλάσσωσης, κάτι το οποίο θα γίνει αύριο το πρωί.

Νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμη η συμμετοχή των βιολόγων που επισκέπτονται το forum.

Δεν είναι ότι καλύτερο να βλέπει κανείς αυτές τις εικόνες αλλά σε κάτι μπορεί να βοηθήσουν τους ειδικούς

Thomas:
Το προβλημα με αυτα τα μεγαλα ζωα της θαλασσας στην Ελλαδα (χελωνες φωκιες δελφινια κλπ), τα τελευταια χρονια εχει παρει τρομερες διαστασεις. Και ωφειλεται πραγματικα και 99% στην αναρχη αναπτυξη των θαλασσιων μεταφορων (πασης φυσεως), στην ραγδαια εξελιξη της επαγγελματικης αλιειας και μαλιστα των μεσων αλιειας, και το σοβαροτερο και σημαντικοτερο, που ειναι απορια της επαγγελματικης, αλλα και πασης φυσεως αλιειας, στην δραματικη ελλειψη των αλιευματων στις θαλασσες μας.
Τα ζωα αυτα για να τραφουν και να επιβιωσουν χρειαζονται ημερησιως ατελειωτα κιλα ψαριων τα οποια πλεον δεν μπορουν να βρουν και αναγκαστικα καταφευγουν στα διχτια και τα παραγαδια των αλιεων βρισκοντας τα σαν την ευκολη λυση. Παλιοτερα δεν συνεβαινε αυτο, γιατι τα ζωα αυτα (και ιδιως τα δελφινια) αρεσκονται στο κυνηγι και βρισκανε ψαρια αφθονα και παρεπιμπτοντως και πολυ σπανια θα την "πεφταν" σε διχτια και αλιευτικα εργαλεια.

Απο τη μια τωρα τα διχτια δεν αποτελουν κινδυνο για τα δελφινια και τις φωκιες λογω της υδροδυναμικοτητας τους, και λογω του οτι τα ζωα αυτα βλεπουν τον κινδυνο και προφυλασονται (οι χελωνες την πατανε πολυ ευκολα και μαλιστα στα διχτια τα λεγομενα μανωμενα), απο την αλλη ομως ο μεγαλος κινδυνος τους ειναι οι ψαραδες οι οποιοι βλεπουν τα ζωα αυτα σαν ανταγωνιστες, και βλεποντας τα αλιευματα τους να μειωνονται μεχρι εξαθλιωσης, και βλεποντας το μεροκαματο τους να χανεται, λογικο και αναμενομενο ειναι να τα βαζουν και με τα ζωα αυτα. Αυτο εχουν μαθει να κανουν παππου προς παππου, και δεν τους δωθηκε μια ευκαιρια απο κανεναν να κανουν κατι διαφορετικο στη ζωη τους.
Εχω τυχει περιπτωση, λυκος να πεσει και να φαει δυο μοσχαρια σε ενα χωριο εδω στα μερη μου, καθως και αλλα ζωα (προβατα κλπ), και το χωριο βγηκε παγανα, και αφου σκοτωσανε το λυκο και απαλαχτηκαν απο το "μπελα του" (προστατεψανε το βιο τους δηλαδη), τον βγαλανε συμβολικα και τον εκθεσανε κρεμασμενο στην πλατεια του χωριου. Τι μπορει να πει ενας αντικειμενικος θεατης που παρακολουθησε απο την αρχη την ιστορια αυτη και ειναι γνωστης της ζωης των ανθρωπων αυτων?? Το πολυ να βρει την εκθεση του λυκου λιγακι υπερβολικη.

Δυστυχως λοιπον, αυτη η κατασταση επικρατει σημερα στις Ελληνικες θαλασσες, και πρεπει να το καταλαβουμε ολοι μας, να δουμε το προβλημα καταματα χωρις γραφικοτητες του τυπου "δυσμοιρα ζωακια" και....
....Καλουμαστε εμεις τωρα απο τη μερια μας βλεποντας τον αφανισμο αυτων των ζωων να κανουμε με τη σειρα μας κατι, αν υποθεσουμε βεβαιως οτι υπαρχουν και αλλοι που κανουν κατι οπως ολες αυτες οι οργανωσεις τυπου "ΑΡΧΕΛΩΝ", "Οργανωση για την προστασια της πολικης αρκουδας" WWF, GREENPEACE  ;D,  κλπ κλπ.

Θα συνεχισω αυτο που θελω να γραψω αυριο......

Alkis:
Η αναφορά στον σύλλογο ΑΡΧΕΛΩΝ έγινε

Thomas:
Οτι εγραψα στο πρωτο ποστ μου ειναι η πραγματικοτητα που επικρατει.
Το προβλημα λοιπον ειναι αυτο, ειναι υπαρκτο, και οπως προανεφερα τα τελευταια χρονια εχει παρει τεραστιες διαστασεις και δυστυχως λυσεις δεν εχουν βρεθει, και ουτε προκειται να βρεθουν αν απλα δεν γινουν καποιες προτασεις απο καπου και απο καποιους (και μεχρι να ξεκινησει καποιο προγραμμα υλοποιησης αν οι προτασεις πεισουν....ζησε Μαι μου....κλπ κλπ).

Οτι θα γραψω απο δω και περα ειναι η δικη μου θεωρηση.
Τα ζωα λοιπον αυτα δεν ειναι θυματα καποιας αρρωστιας οποτε να ζητηθει η αρωγη καποιων βιολογων η καποιων (πιο αρμοδιων) κτηνιατρων, αλλα ειναι θυματα αλιευτικων εργαλειων (οσο μειωνονται τα ψαρια τοσο αυξανονται τα αλιευτικα εργαλεια και σε ποσοτητα-περισσοτερα μετρα διχτιων- και σε τεχνολογια), θαλασσιων μεταφορων (ταχυπλοων σκαφων συνηθως) καθως και θυματα "αυτοδικιας" των επαγγελματιων ψαραδων.
Για να μπορεσουν τελικα να επιβιωσουν καποια απο αυτα τα ζωα, θα πρεπει κατα πρωτον να μπουν καποια ορια στην επαγγελματικη αλιεια (μη εξαιρουμενης και της ερασιτεχνικης), καλιστα σιγα σιγα πρεπει να αναιρουνται (εστω και επιδοτουμενα) οι περισσοτερες επαγγελατικες αδειες αλιειας, μπορουμε να τραφουμε ανετα και με τα ψαρακια των ιχθυοκλωβων (οχι ομως ιχθυοκλωβοι στις κλειστες θαλασσες και λιμνες).
Κατα δευτερον θα πρεπει να υπαρξει (και να μαθουμε με αυτην) κυκλοφοριακη αγωγη στη θαλασσα και στις θαλασσιες  μετακινησεις μας. Δεν μπορει η θαλασσα να θεωρειται ατελειωτο ισαδι (ισωμα δηλαδη) στο οποιο ο καθ ενας μας να τερματιζει τη μανετα και να κανει τις σουζες του.
Οι πορειες στη θαλασσα θα πρεπει διεπονται απο "συνηθεις ροτες", οι πορειες εξω απο αυτες τις ροτες θα πρεπει να ειναι με πολυ μικρη ταχυτητα. κλπ κλπ κλπ.

Μονο αν ληφθουν μετρα προς αυτες τις κατευθυνσεις, και μονο αν καταφερουμε με τα μετρα αυτα να αυξησουμε τα ψαρια στη θαλασσα ουτως ωστε αυτα τα ζωα να μπορουν να βρουν φαγητο για να επιβιωσουν αποφευγοντας περιεργες συμπεριφορες που τα οδηγουν στο θανατο (που αυτες οι συμπεριφορες δεν ειναι και στο DNA τους, δεν θελουν να την πεφτουν στα διχτια και να τρωνε νεκρα ψαρια δηλαδη), θα μπορεσουμε να κανουμε κατι για το προβλημα. Καταμετρησεις θανατων, θεραπειες τραυματισμενων ζωων, οικολογικες γραφικοτητες και αλλα τετοια σαχλα, δεν δωσανε και ουτε προκειται να δωσουν λυσεις στο προβλημα.

Ολες αυτες οι οργανωσεις (μη κερδοσκοπικες) εχουν ατελειωτα χρονια τωρα που προσπαθουν να επιλυσουν τετοια προβληματα, και δεν εχουν κανει ουτε ενα βημα προς τα μπρος. Ποιες λοιπον συγγεκριμενα για το θεμα ειναι οι προτασεις τους που στη συνειδηση του καθε ενα απο μας εχουν αναχθει σε "ειδικους"??
Αδειασε ενα τεραστιο κοιτασμα πετρελαιου στον κολπο του Μεξικου, καταστραφηκε ολοσχερως μια τεραστια περιοχη. Ποιες ηταν οι ενεργειες των οργανωσεων αυτων?? Που ηταν οι ακτιβισμοι τους εναντια στην BP  ;D??

Αυτο λοιπον που μπορουμε να κανουμε εμεις σαν δυτες που αγαπαμε τη θαλασσα και οτι ζει σε αυτην (οχι τα καυμενα τα ζωακια) ειναι να αποκτησουμε γνωμη, να μπορουμε να κανουμε ελευθερα κριτικη σε ατομα και καταστασεις που προσπαθουν να μας τραβανε δεξια και αριστερα, και αφου αποκτησουμε γνωμη (προυποθεση ειναι η γνωση και μαλιστα η σωστη γνωση) σιγα σιγα θα προχωρησουμε και σε προτασεις και προσπαθειες για την υλοποιηση τους.
Οταν λοιπον αποκτησουμε γνωση και γνωμη, τοτε μονο θα πουμε οτι μπορουμε κατι να κανουμε και μεις για να προσφερουμε στο προβλημα.
Οταν αποκτησουμε γνωση και γνωμη θα μπορεσουμε να καταλαβουμε ενεργειες σαν και αυτες που καποιος προσβαλθηκε παραφορα και το φερνει βαρεως που ειπα εγω οτι πηρε λεφτα απο τη greenpeace, ενω εγω εν παση περιπτωση δεν ειπα ετσι ακριβως, αλλα ειπα οτι "ολα για τα λεφτα γινονται", και ευτυχως για μενα επαληθευομαι εδω με αυτο:
Κόστος σεμιναρίου
260 ευρώ.
Άν καποιος επιθυμεί PADI Underwater Speciallty +60 ευρω.
και αυτο:
Εισηγητής σεμιναρίου
Γιάννης Ίσσαρης
Σπούδασε Θαλάσσιες Επιστήμες στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου και εκπονεί διδακτορική διατριβή με θεματολογία που άπτεται της παρακολούθησης και διαχείρησης της θαλάσσιας ζωής και ιδιαίτερα των προστατευόμενων και κινδυνεύοντων με εξαφάνιση θαλάσσιων ειδών, στο Τμήμα Βιολογίας - Τομέα Ζωολογίας και Θαλάσσιας Βιολογίας του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.
Έχει εργαστεί ως υποβρύχιος φωτογράφος για την Greenpeace International, το Ελληνικό Κέντρο Θαλασσίων Ερευνών, το Ινστιτούτο Κητολογικών Ερευνών Πέλαγος και το ενυδρείο Θαλασσόκοσμος.
Φωτογραφίες του έχουν δημοσιευτεί στον εθνικό ημερήσιο και περιοδικό τύπο (ΕΘΝΟΣ, Ελευθεροτυπία, Ελεύθερος Τύπος, ΒΗΜΑgazino, Κ, Γεωτρόπιο, Science Illustrated κ.ά.).
Για τη μικρή οθόνη, έχει αναλάβει υποβρύχια γυρίσματα στην εκπομπή ΦΑΚΕΛΟΙ του ΣΚΑΪ και ήταν κύριος υποβρύχιος βιντεογράφος στην ελληνική σειρά ντοκυμαντέρ θαλάσσιας θεματολογίας ΝΑΥΤΙΛΟΣ του ΣΚΑΪ.
Καθως θα καταλαβουμε ενεργειες καποιου(ας) που του(ης) ζητηθηκε σε αυτην την εκδηλωση να λαβει μερος ενεργα σαν διαφωτιστης σε μικρα παιδια σαν υπαλληλος ερευνητικου κεντρου, και ζητησε 1500 ευρω τη μερα (3000 ευρω δηλαδη).

Οσο ομως αγαπητοι μου φιλοι τετοια φαινομενα, με τα προγραμματα τους, τα σχολεια τους, τα επιδοτουμενα τους, τα προσωπικα τους συμφεροντα και επιδιωξεις τους και τα πασης φυσεως ελεινα και βλακωδη τερτιπια τους επιρεαζουν ορδες ανθρωπων που δεν γνωριζουν, τιποτε και ποτε δεν θα μπορεσει να γινει απο την μερια μας για τον λογο για τον οποιο, για να υπαρξει "οικολογια" και να μπορουν να κανουν αυτοι το "κομματι" τους, πρεπει να υπαρξει περιβαλλοντικη καταστροφη, και τελικα....εχουμε χασει τη μπαλα και εχουμε χαθει ολοι μας μεσα στη γραφικοτητα και στη μ@λακια.

Ευχαριστω για την τυχον προσοχη σας.

ΥΓ
Εγω προσωπικα διπλα απο τη βαρκα μου (σχηματιζει μια γωνια εκει και οταν φυσαει γρεος το χειμωνα ολος ο Αμβρακικος απαγκιαζει εκει) εχω βρει κατα περιοδους τεσσερεις τον αριθμο τεραστιες caretta-caretta ψοφιες σε αποσυνθεση και οχι βαρεμενες απο ταχυπλοα αλλα βγαλμενες απο διχτια αλιεων. Τι πρεπει να κανω??
Απλα τηλεφωνω στο δημαρχειο να τις μαζεψει γιατι βρωμανε και αποτελουν εστια μολυνσης, και το δημαρχειο αυτο και κανει.

George Mavidis:
Καλημέρα Θωμά...

συμφωνώ και εγώ με αυτό που λες
Παράθεση

Για να μπορεσουν τελικα να επιβιωσουν καποια απο αυτα τα ζωα, θα πρεπει κατα πρωτον να μπουν καποια ορια στην επαγγελματικη αλιεια (μη εξαιρουμενης και της ερασιτεχνικης),
επειδή δεν ασχολούμαι καθόλου με την αλιεία, μήπως υπάρχουν νόμοι που να περιορίζουν την αλιεία αλλά αυτοί δεν τηρούνται? μήπως το πρόβλημα είναι στον έλεγχο και την εφαρμογή των νόμων? ακούω (διαβάζω) κατά καιρούς για την απαγόρευση της τράτας / βιντσότρατας, το 1,5 μίλι ελαχιστη απόσταση απο την ακτή και διάφορα άλλα και αναροτιέμαι... εφαρμόζεται τίποτα απο όλα αυτά?
στα θαλάσσια πάρκα (πχ της Αλοννήσου)  η απαγόρευση της αλιείας ελέγχεται? εφαρμόζεται?
αν δεν ελέγχονται/ εφαρμόζονται τα τωρινά μέτρα, τι μας διαβεβαιώνει ότι κάποια καινούργια μέτρα (ενδεχομένως πιο αυστηρά στον έλεγχο αλιείας) θα εφαρμοστούν?

Παράθεση

θα πρεπει να υπαρξει (και να μαθουμε με αυτην) κυκλοφοριακη αγωγη στη θαλασσα και στις θαλασσιες  μετακινησεις μας. Δεν μπορει η θαλασσα να θεωρειται ατελειωτο ισαδι (ισωμα δηλαδη) στο οποιο ο καθ ενας μας να τερματιζει τη μανετα και να κανει τις σουζες του.
Οι πορειες στη θαλασσα θα πρεπει διεπονται απο "συνηθεις ροτες", οι πορειες εξω απο αυτες τις ροτες θα πρεπει να ειναι με πολυ μικρη ταχυτητα. κλπ κλπ κλπ.
νομίζω πως αυτό δεν είναι εφικτό. πχ, εγώ που ταξιδεύω με ιστιοφόρο θα αλλάξω πορεία ανάλογα τις καιρικές συνθήκες. (βέβαια θα πεις ότι το ιστιοφόρο πάει ούτως η άλλως αργά και δεν υπάρχει πρόβλημα...)
τα μεγάλα βαπόρια ούτως η άλλως ταξιδεύουν σε συνήθεις ρότες...
οπότε μένουν μόνο οι ταχύπλοοι? αυτοί δυσκολεύονται να μάθουν να κρατούν αποστάσεις απο τις σημαδούρες θα περιοριστούν σε συνήθεις ρότες?

Παράθεση

Καταμετρησεις θανατων, θεραπειες τραυματισμενων ζωων, οικολογικες γραφικοτητες και αλλα τετοια σαχλα, δεν δωσανε και ουτε προκειται να δωσουν λυσεις στο προβλημα.
μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά νομίζω ότι πρώτα πρέπει να εντοπίσεις το πρόβλημα και μετά να βρεις τη λύση του. επίσης πιστεύω ότι τα στατιστικά πάντα βοηθάνε. τώρα το αν συλλέγονται και αν αξιοποιούνται κατάλληλα, αυτό είναι άλλη κουβέντα...

Παράθεση

Οταν λοιπον αποκτησουμε γνωση και γνωμη, τοτε μονο θα πουμε οτι μπορουμε κατι να κανουμε και μεις για να προσφερουμε στο προβλημα.
συμφωνώ ότι πρέπει να αποκτήσουμε γνώση.. (γνώμη έχουν όλοι, άσχετα αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε). ευαισθητοποίηση πως θα αποκτήσουμε? τι να το κάνω αν ξέρω ότι πετώντας τη σακούλα στη θάλασσα μπορεί να την περάσει για μέδουσα η χελώνα,να την φάει και να πεθάνει, αν δε με νοιάζει για τη χελώνα? (τυχαίο παράδειγμα)

Παράθεση

να μπορουμε να κανουμε ελευθερα κριτικη σε ατομα και καταστασεις που προσπαθουν να μας τραβανε δεξια και αριστερα,
το να κάνουμε κριτική που έχει βοηθήσει? έχω διαβάσει και έχω διαβάσει στο δίκτυο κριτικές και αναλύσεις και τοποθετήσεις κτλ κτλ.... και? έγινε τίποτα? μάλλον όχι. απλά αισθανόμαστε καλά ότι έχουμε κάνει το χρέος μας??

Παράθεση

μιλάς για δράσεις? οκ, συμφωνώ.... ποιες θα είναι όμως αυτές? εγώ δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να προτείνω κάτι. οπότε τι κάνω? περιμένω να ακούσω/διαβάσω  απο κάποιον κάτι που να το πιστέψω, να συμφωνήσω σε αυτό για να το πράξω και εγώ.

Παράθεση

Καθως θα καταλαβουμε ενεργειες καποιου(ας) που του(ης) ζητηθηκε σε αυτην την εκδηλωση να λαβει μερος ενεργα σαν διαφωτιστης σε μικρα παιδια σαν υπαλληλος ερευνητικου κεντρου, και ζητησε 1500 ευρω τη μερα (3000 ευρω δηλαδη).
δε ξέρω σε τι αναφέρεσαι (αυτή τη στιγμή δεν έχω χρόνο για να διαβάσω) αλλά δε μπορώ να καταλάβω τι σε ενοχλεί σε αυτό...
το ότι πληρώθηκε κάποιος για να προσφέρει τις υπηρεσίες του, το ύψος της πληρωμής του ή η γνώσεις του και η μεταδοτικότητά του προς τα παιδιά?

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα