Καλως ήλθατε στο Forum της ΕΑΘ. Μπορείτε να μεταφερθείτε και στο [a href="http://www.thessalonikidiveclub.gr"]site[/a]
'Eνωση Αυτοδυτών Θεσσαλονίκης - Forum
28-Σεπτέμβριος-2022, 09:41:08 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Αρχική   Forum   ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ Ε.Α.Θ. Βοήθεια Ημερολόγιο Gallery Σύνδεση Εγγραφή Chat  
Σελίδες: 1 2 [3] 4   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ναυάγια στην Βόρειο Ελλάδα  (Αναγνώστηκε 243122 φορές)
Alkis
News Contributor
Moderator
Hero Χρήστης

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #30 στις: 27-Σεπτέμβριος-2010, 02:23:15 πμ »

Δημήτρη, ευχαριστούμε πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες !!!

Είμαι σίγουρος ότι αρκετός κόσμος έχει τη διάθεση να ασχοληθεί αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει εμπειρία στη μεθοδολογία και οργάνωση της έρευνας.

Κάθε βοήθεια προς αυτή την κατεύθυνση είναι καλοδεχούμενη και είμαι σίγουρος ότι έστω και η ελάχιστη συμμετοχή στο forum από άτομα που έχουν να προσφέρουν γνώση και εμπειρία βοηθάει να κρατιέται η σπίθα ζωντανή.

+1
Καταγράφηκε

Keep making bubbles !!!!!
Dimitris
Jr. Χρήστης
**

« Απάντηση #31 στις: 27-Σεπτέμβριος-2010, 08:13:28 πμ »

Είμαι σίγουρος ότι αρκετός κόσμος έχει τη διάθεση να ασχοληθεί αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει εμπειρία στη μεθοδολογία και οργάνωση της έρευνας.
Ένα ακόμα πρόβλημα είναι το επίπεδο της εκπαίδευσης και εμπειρίας των αυτοδυτών στη Θεσσαλονίκη δεν επιτρέπει ακόμα την ασφαλή οργάνωση καταδυτικών επιχειρήσεων σε βάθη μεγαλύτερα από 40μ. Τώρα τελευταία άρχισαν να γίνονται τα πρώτα βήματα προς μια πιο ορθή προσέγγιση.
Το ενδιαφέρον από αρκετό κόσμο είναι φανερό, οπότε είμαι αρκετά αισιόδοξος ότι δεν θα αργήσετε να έχετε και τα πρώτα νέα από τη Θεσσαλονίκη.  Κλείσιμο ματιού
Κάθε βοήθεια προς αυτή την κατεύθυνση είναι καλοδεχούμενη και είμαι σίγουρος ότι έστω και η ελάχιστη συμμετοχή στο forum από άτομα που έχουν να προσφέρουν γνώση και εμπειρία βοηθάει να κρατιέται η σπίθα ζωντανή.

Γιατί βρε Γρηγόρη έχεις σκάφος για τέτοιες δουλειές? Μια κατάδυση κάτω από τα 40 μέτρα σε ναυάγιο δεν θα ήταν πρόβλημα αν υπήρχε σκάφος.
Καταγράφηκε
ppetross21
Μέλος ΔΣ ΕΑΘ - TDC Board Member
Hero Χρήστης

« Απάντηση #32 στις: 27-Σεπτέμβριος-2010, 08:16:08 πμ »

Dimitri Galon ,σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες .

Γιατί βρε Γρηγόρη έχεις σκάφος για τέτοιες δουλειές?

Δημήτρη ,
σκάφη υπάρχουν ,  Κλείσιμο ματιού
η εμπειρία από οργάνωση τέτοιων καταδύσεων  μας λείπει.
« Τελευταία τροποποίηση: 27-Σεπτέμβριος-2010, 08:43:41 πμ από ppetross21 » Καταγράφηκε

Petros Ornithopoulos
my photos

George Mavidis
Hero Χρήστης

« Απάντηση #33 στις: 27-Σεπτέμβριος-2010, 08:50:37 πμ »

+1  και απο μένα...

Γιατί βρε Γρηγόρη έχεις σκάφος για τέτοιες δουλειές? Μια κατάδυση κάτω από τα 40 μέτρα σε ναυάγιο δεν θα ήταν πρόβλημα αν υπήρχε σκάφος.
Δημήτρη, μη κρίνεις από το  καταδυτικό επίπεδο το δικό σου ή  του Γρηγόρη...
σκέψου λίγο τις (καταδυτικές) ανάγκες για τον περισσότερο κόσμο.
μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι εννοείς πως για μια κατάδυση στα -45μ το μόνο που χρειάζεται είναι σκάφος... (χωρίς να αναφέρεις καθόλου για ασφάλεια, εκπαίδευση, εμπειρία, εξοπλισμό)
Καταγράφηκε

Μαβίδης Γιώργος
JEANNEAU SUN ODYSSEY 45 "2005": "ELPIDA"
www.sailman.gr
Dimitris
Jr. Χρήστης
**

« Απάντηση #34 στις: 27-Σεπτέμβριος-2010, 09:45:31 πμ »

Δημήτρη ,
σκάφη υπάρχουν ,  Κλείσιμο ματιού
η εμπειρία από οργάνωση τέτοιων καταδύσεων  μας λείπει.

Που είναι το σκάφος βρε παιδιά? Για βουτιές μέχρι τα 40 δεν είναι και κάτι το τρομερό. Για παραπάνω αλλάζουν όντως αρκετά.

Δημήτρη, μη κρίνεις από το  καταδυτικό επίπεδο το δικό σου ή  του Γρηγόρη...
σκέψου λίγο τις (καταδυτικές) ανάγκες για τον περισσότερο κόσμο.
μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι εννοείς πως για μια κατάδυση στα -45μ το μόνο που χρειάζεται είναι σκάφος... (χωρίς να αναφέρεις καθόλου για ασφάλεια, εκπαίδευση, εμπειρία, εξοπλισμό)

Κατά τη γνώμη μου αυτές οι βουτιές δεν είναι να μαζευόμαστε για παρέλαση. 4-5 άτομα το πολύ όσό για τα υπόλοιπα που αναφέρεις εννοούνται αν θέλεις να κατέβεις πιο βαθειά.
Καταγράφηκε
Dimitrios
Hero Χρήστης

« Απάντηση #35 στις: 27-Σεπτέμβριος-2010, 10:00:09 πμ »

Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.

Όταν υπάρχει διάθεση όλα βρίσκονται, και σκάφη και κόσμος να βοηθήσει. Θα συμφωνήσω όμως με τον φίλο darisg και θα πω πως αν μας ενδιαφέρει να προχωρήσουμε θα πρέπει να προσηλωθούμε σε διαδικασίες, μεθόδους, εκπαίδευση και απόκτηση εμπειρίας.

Διάθεση υπάρχει να δούμε πότε θα βρούμε τον χρόνο....... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Don't dive to get fit - get fit to dive
fin
Sr. Χρήστης

« Απάντηση #36 στις: 27-Σεπτέμβριος-2010, 10:04:44 πμ »

Δεν υπαρχει λογος να το παμε επιδερμικα.

Απλα για ασφαλεις καταδυσεις (οχι γενικως και αοριστως δηλ) μια πχ 15λεπτη παραμονη μιας ομαδας δυτων στα 52μ συμφωνα με τα σημερινα δεδομενα απαιτειται χρηση trimix. (και μη μου πειτε τωρα who is talking)
Για χρηση trimix τωρα, ακομα και να υπηρχαν εκπαιδευμενα μελη (γνωριζω 2-3 μονο), ετσι και αλλιως δεν υπαρχει επισημα υποδομη και υποστηριξη στη πολη απο κανενα παροχο (μακαρι να κανω λαθος).
Η δε διεισδυση στα 52 ειναι μια εντελως διαφορετικη υποθεση η οποια πραγματικα κολαει σε θεματα εμπειριας και οργανωσης.
Καταγράφηκε

το αδιακοπα πεινασμενο παιδι!

It's nice to be important, but it's more important to be nice
Germanos
Μέλος ΕΑΘ - TDC Member
Hero Χρήστης
*

« Απάντηση #37 στις: 27-Σεπτέμβριος-2010, 12:02:50 μμ »

Για περισσοτερη ασφαλεια πρεπει και στα 40 μετρα (που δεν ειναι και λιγα) να τηρουνται κανονες ασφαλειας και να γινονται καταδυσεις με stage και πλανο.
  Ηδη εχουμε μπει αρκετα μελη στην διαδικασια να εκπαιδευτουμε σε καταδυσεις με deco gas.
Δυστυχως η Θεσσαλονικη δεν μας προσφερει διαφορετικου ειδους υπηρεσιες απο τα καταδυτικα κεντρα,ενα nitrox γεμιζουμε και εκεινο "παλι καλα".
Σιγουρα υπαρχει πολυ μεγαλη διαθεση απο ολους αλλα χρειαζομαστε τα "φωτα" εμπειροτερων στην αναζητηση και εξερευνηση ναυαγιων.
Και χρονος μπορει να βρεθει...αλλα χρειαζονται ακομα και περα απο την εκπαιδευση...εμπειρια σε τετοιου ειδους καταδυσεις.(οχι απαραιτητα σε ναυαγια αλλα σε καταδυσεις αποσυμπιεσης).
  Περιμενουμε την τοποθετηση και συμβουλες απο εμπειροτερους δυτες σε αυτο το ειδος καταδυσης και ερευνας.

Καταγράφηκε

οι φωτογραφίες μου

Η υπομονή τελειώνει σε "ήττα" αλλά οδηγεί πάντα σε νίκη....
Dimitris
Jr. Χρήστης
**

« Απάντηση #38 στις: 27-Σεπτέμβριος-2010, 02:56:36 μμ »

Δεν υπαρχει λογος να το παμε επιδερμικα.

Απλα για ασφαλεις καταδυσεις (οχι γενικως και αοριστως δηλ) μια πχ 15λεπτη παραμονη μιας ομαδας δυτων στα 52μ συμφωνα με τα σημερινα δεδομενα απαιτειται χρηση trimix. (και μη μου πειτε τωρα who is talking)
Για χρηση trimix τωρα, ακομα και να υπηρχαν εκπαιδευμενα μελη (γνωριζω 2-3 μονο), ετσι και αλλιως δεν υπαρχει επισημα υποδομη και υποστηριξη στη πολη απο κανενα παροχο (μακαρι να κανω λαθος).
Η δε διεισδυση στα 52 ειναι μια εντελως διαφορετικη υποθεση η οποια πραγματικα κολαει σε θεματα εμπειριας και οργανωσης.

Τι να την κάνεις την υποστήριξη από πάροχο? Αγοράζεις τα αέρια μόνος σου και γεμίζεις. Βασικά μόνο ήλιο θέλεις, για οξυγόνο υπάρχει πάροχος. Βρες μου εσύ το σκάφος και τα στίγματα και τα αέρια στα βρίσκω. Όσο για τη διείσδυση αυτή είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Όσο για ιστορικές έρευνες δεν είναι το δυνατό μου σημείο και δεν έχω γνώμη.
Όσο για τη χρήση ή μη του ηλίου και κάτω από πιο βάθος, πιστεύω ότι τα 40-45 μέτρα με καλές συνθήκες είναι ένα καλό όριο για παραμονές διαρκείας (αλλά ξεφεύγουμε από το θέμα). Απλά συνεχίζω να λέω ότι αυτές οι βουτιές είναι για μικρές ομάδες.
Καταγράφηκε
darisg
Moderator
Hero Χρήστης

less is more....

« Απάντηση #39 στις: 27-Σεπτέμβριος-2010, 04:39:47 μμ »

Δημήτρη, προσπάθησε σε παρακαλώ να μην εκτρέπεις τη συζήτηση.
Αν έχεις ενστάσεις και θέλεις να συζητήσεις κατι για το τεχνικό-οργανωτικό κομμάτι των καταδύσεων άνοιξε νέο θέμα.

Thanks!
Καταγράφηκε

Γρηγόρης Δάρης

LinkedIn
facebook
Flickr
YouTube
vchou
Administrator
Hero Χρήστης

« Απάντηση #40 στις: 27-Σεπτέμβριος-2010, 05:40:06 μμ »

Τι να την κάνεις την υποστήριξη από πάροχο? Αγοράζεις τα αέρια μόνος σου και γεμίζεις. Βασικά μόνο ήλιο θέλεις, για οξυγόνο υπάρχει πάροχος. Βρες μου εσύ το σκάφος και τα στίγματα και τα αέρια στα βρίσκω. Όσο για τη διείσδυση αυτή είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Όσο για ιστορικές έρευνες δεν είναι το δυνατό μου σημείο και δεν έχω γνώμη.
Όσο για τη χρήση ή μη του ηλίου και κάτω από πιο βάθος, πιστεύω ότι τα 40-45 μέτρα με καλές συνθήκες είναι ένα καλό όριο για παραμονές διαρκείας (αλλά ξεφεύγουμε από το θέμα). Απλά συνεχίζω να λέω ότι αυτές οι βουτιές είναι για μικρές ομάδες.

Για να μην το ζαλίζουμε πολύ. Και σκάφη έχουμε και στίγματα έχουμε και αέρια έχουμε.

Το οργανωτικό είναι το θέμα της συζήτησης. Η οργάνωση της έρευνας και στη συνέχεια η οργάνωση της ασφαλούς προσέγγισης.
Καταγράφηκε

“Failure is the key to success; each mistake teaches us something.”
http://www.nano-micro.gr/
Scuba Diving Archive
http://www.art-mp.gr/
Germanos
Μέλος ΕΑΘ - TDC Member
Hero Χρήστης
*

« Απάντηση #41 στις: 02-Οκτώβριος-2010, 10:00:26 μμ »

Ψαχνοντας προχειρα για τα ναυαγια του Θερμαικου επεσα σε ενα παλιο αρθρο που ελεγε για δυο αεροσκαφη τυπου "stuka"
του β' παγκοσμιου πολεμου βυθισμενα 17 μετρα κατω απο την επιφανεια της θαλασσας.
Ξερουμε τιποτα για αυτα?
Ειχαν στο μυαλο τους οι ηθυνοντες να τα κανουν και καταδυτικο παρκο...το 2008... Απορία

το αρθρο οπως το βρηκα...
"Βρίσκονται στα 17 μέτρα κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας, αν και ο φυσικός τους χώρος είναι ο αέρας. Πάνω από μισό αιώνα τώρα, τα φτερά τους δέχονται τις «επιθέσεις» των θαλάσσιων οργανισμών και της αλμύρας, παρόλο που κάποτε είχαν σχεδιαστεί ως μαχητικά μέσα για κατατρόπωση αντιπάλων.
  Πρόκειται για δύο γερμανικά βομβαρδιστικά αεροσκάφη «Stuka» του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου, πιθανότατα καταρριφθέντα από την ξηρά, μέσω πυρών του ναυτικού οχυρού του Αγγελοχωρίου. Τα δύο αυτά αεροσκάφη, αλλά και αρκετά βυθισμένα πλοία που βρίσκονται στην ίδια θαλάσσια περιοχή θα μπορούν να τα βλέπουν από κοντά οι κάτοικοι αλλά και οι επισκέπτες της Θεσσαλονίκης, αρκεί να είναι διατεθειμένοι να... βραχούν."
Καταγράφηκε

οι φωτογραφίες μου

sid
Jr. Χρήστης
**

« Απάντηση #42 στις: 03-Οκτώβριος-2010, 01:34:52 μμ »

Ολα καλα αυτα που λες αλλα αν δεις στο google earth,απο την παραλια του Αγγελοχωριου κυριολεκτικα περνανε δεκαπεντε γραμμες οι οποιες δυστυχως πιστευω οτι ειναι ροτες πλοιων.Ας μας διαφωτισουν οι ιστιοπλοοι.
Καταγράφηκε
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
Νέος Χρήστης
*

« Απάντηση #43 στις: 04-Οκτώβριος-2010, 07:33:50 πμ »

το ναυτικό οχυρό Αγελοχωρίου είναι το γνωστό Καραμπουρνού;
αν ναι εκεί ήταν διοικητής ο Ι. Τούμπας, μετέπειτα κυβερνήτης του
Αδρία και έχει γράψει βιβλίο με
λεπτομέρειες για την άμυνα του οχυρού . Έχω το βιβλίο και
θα προσπαθήσω να βοηθήσω στην ιστορική τεκμηρίωση.

Ρότες στα 17 μέτρα ...λίγο δυσκολο... Απορία
Καταγράφηκε
Germanos
Μέλος ΕΑΘ - TDC Member
Hero Χρήστης
*

« Απάντηση #44 στις: 04-Οκτώβριος-2010, 08:48:12 πμ »

Ναι το Καραμπουρνου ειναι το οχυρο στο ακρωτηριο του μεγαλου εμβολου στο Αγγελοχωρι.
« Τελευταία τροποποίηση: 04-Οκτώβριος-2010, 04:23:51 μμ από Germanos » Καταγράφηκε

οι φωτογραφίες μου

Σελίδες: 1 2 [3] 4   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε:  

Unique Hits: 9493323 Unique Hits: 9493323